ŠKRIATOK

Náš škriatok oddychoval. Veď aj on si môže trocha poleňošiť. Cez prázdniny navštívil zoologickú záhradu. Zaujali ho rôzne zvieratá. Ale spávať mu nedali slony a žirafy. Nešlo mu do hlavy, ako môže žirafa piť vodu, keď má taký dlhý krk. A slony? Tie veľké uši, hrôza! Trápil sa, nespal, nejedol. Dokonca aj do školy zabudol prísť. Chýbal nám a chýba stále. Čože je to za hodinu, keď škriatok nevystrája!

Dosť! Koniec trápenia! Zobrali sme si na pomoc vedu. A na svete máme vysvetlenie. Prečo majú slony veľké uši?

Slony sa nedokážu potiť, a preto si regulujú telesnú teplotu ináč: pri priehratí sa im krv naženie do širokých plochých uší, z ktorých teplo ľahko uniká do okolia. Čím sú uši väčšie, tým viac krvi sa do nich dostane.

A ako pije žirafa so svojím dlhým krkom?

Pri pití sa žirafa rozkročí, takže výrazne zníži výšku, do ktorej sa musí voda dostať. Navše hladké svalstvo jej pažeráka pôsobí ako účinné čerpadlo, pre ktoré nie je problém prekonať značný výškový rozdiel. Často sa žirafa s dúškom v tlame vztýči, takže voda do žalúdka stečie sama. Skôr než pre jednoduchšie pitie to však robí preto, že je zvyknutá čo najčastejšie sa rozhliadať po okolí, aby mala šancu ujsť pred nepriateľmi.

Škriatok, vráť sa! Tešíme sa na teba!